BİTKİSEL SAÇ BOYASI : COLOR SOİN


22 Kasım 2016 

Fransa eczanelerinde doğal saç boyaları sektöründe % 84 Pazar payı olduğunu iddia eden bir broşür görmüştüm. Broşürün ön ve arkasındaki tanıtım bilgileri bu yazının fotoğraflarında var. (Fotoğrafı büyütmek için üzerine çift tıklayın.) Ürünün adı Color Soin. Tamamen doğal ve etkili renk seçenekleri ile saçların parlak ve canlı görünmesini sağlıyormuş.

24 renk seçeneği varmış. Fransa’da en çok tutulan bitkisel saç boyası imiş. Ne olduğunu bilmediğim “balsam” sayesinde bitkisel özler saçınızı matlaşmayı önleyip parlaklığını koruyormuş. Amonyak, rezorsinol ve paraben içermiyormuş. Dermatolojik olarak test edilmiş. Üstelik yurtdışındaki Dermatologlar reçetelerine yazıyorlarmış. Klor ve UV ye dayanıklı imiş. Ürünü ithal eden firmanın iddiaları/tanıtımları böyle. İthalatçı firmanın iletişim bilgilerini resimden bulabilirsiniz. Resmi büyütmek için üzerine çift tıklayın.

Ürünle ilgili web site adresleri ise şöyle:
www.farmacag.com
www.canliveparlaksaclar.com

Broşürdeki amonyak içermez ibaresi dikkatimi çekti. Amonyakla ilgili geçen günlerde Facebook’ta bi paylaşım okumuştum. Doktorlar ameliyatta amonyaktan saçları etkilenmesin diye başlarını bone kapatıyorlarmış. İdrarda da amonyak olduğu için başı kapatarak tuvalete girilmesi gerektiğini de yazmıştı aynı paylaşımda.

Amonyak ile ilgili ansiklopedik bilgilere baktım. Anlamadığım kimyasal terimler bayağı var. Havadan hafif, renksiz, bazik özellikte bir gaz imiş. Amonyak ve tuzları (amonyağın tuzu da varmış demek ki ) ticari üretimlerde ve işlemlerde çok geniş bir uygulama alanına sahipmiş. Gübre yapımı, soğutucular ve klimada bazı kullanım alanları.
Hiç yorum yok :

Yorum Gönder