SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP ARASINDAKİ FARKLAR
Yaklaşık 2 aylık bir aradan sonra tekrar merhaba. İki aydır kendimce bazı nedenler dolayısı ile siteme yazı eklemiyordum. Şu andan sonra onbeşgündebir bir yazı koymayı düşünüyorum. Bu yazımda "Soğuk algınlığını gripten nasıl ayırt edebiliriz?" konusunda bilgi vermeyeceğim, edindiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Halk arasında 'üşütme' olarak da adlandırılan soğuk algınlığı tedavi edilmediği ya da yanlış yollarla tedavi edildiği taktirde ölümle dahi sonuçlanabilecek ciddi hastalıklara yol açabiliyor.

Özellikle küçük çocuklar için önlem alınması gerektiği söyleyen uzmanlar uyardı: "Soğuk algınlığında hemen antibiyotiğe sarılmayın. Tedavi doğru ilaçlarla ve zamanında yapılmalı, yoksa kalp ya da akciğer hastalığına yol açabilir"

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ayper Somer soğuk algınlığının bilinmeyen yönlerini Zaman Gazetesine anlatmış. O röpartajı aynen yayınlıyorum :

Soğuk algınlığı nasıl bir hastalıktır?

"Soğuk algınlığı"; 200'den fazla virüsün neden olabildiği bulaşıcı bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Bulaşıcı özelliği halk arasında pek fazla bilinmiyor.En çok çocuklarda görülüyor olsa bile aslında soğuk algınlığı hepimizin grip ile karıştırdığı bir hastalık .Gribin aksine 7 ile 14 gün arasında iyileşiyor. Bazen sinuzit, orta kulak iltihabı, larenjit veya bronşit gibi komplikasyonlar nedeniyle hastalığın seyri uzayabiliyor.Yetişkinlerde ise varolan kalp-akciğer hastalıkları ya da diyabetle birleştiği taktirde kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Soğuk algınlığının nedenleri nelerdir?

"Soğuk algınlığı sanıldığı gibi üşütmeyle yakalanılan bir hastalık değildir.. Üşütme ve soğuk hava sadece tetikleyici rol oynayabilir. Yani sonbahar ve kış aylarında bu hastalığa yakalanma riskimiz artar.Bağışıklık sistemimizin zayıf olduğu,stresli olduğumuz durumlarda kalabalık ortamlarda bulunarak bu virüse kolayca yakalanırız. Uzun mesafeli uçak yolculuklarında 200 - 400 kişinin aynı hava kaynağı ile birbirlerine infeksiyon bulaştırmaları söz konusudur. Bundan sonra hastalığın seyri bizim doğru tedavi uygulayıp uygulamamamıza bağlı olarak değişir.

Tedavi edilmediği taktirde nelere yol açabilir?

"Bir hekim kontrolünde geçirilmeyen bu tarz virus ve salgın hastalıklar ileri dönemlerde kalp rahatsızlıklarından, akciğer rahatsızlıklarına kadar ciddi birtakım rahatsızlıklara yol açabiliyor Ayrıca bu dönemde gereksiz antibiyotik kullanımı ile hastalık ilerlemekte, çocuklarda sinüzit ve orta kulak iltihabından zatürreye kadar bazı önemli hastalıklara da dönüşebilmektedir.

Soğuk algınlığına yakalandığımızı nasıl anlarız?

"Soğuk algınlığnda İlk belirti kuru, kaşıntılı boğaz ağrısıdır. Ateş normaldir veya hafif yükselebilir. Bebek ve küçük çocuklarda ateş daha yüksek olabilir.Diğer sık görülen belirtiler, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, boğazda yanma ve öksürüktür.Ayrıca koku ve tat duyusunun azalması, kulaklarda basınç hissi ve ses kalitesindeki değişikliklere de rastlanmaktadır.

Soğuk algınlığını gripten nasıl ayırt edebiliriz?

Soğuk algınlığı çoğu zaman griple karıştırılmakta ve bu yüzden yanlış ilaç kullanımı söz konusu olmaktadır.Soğuk algınlığına yılda birkaç kez yakalanabiliriz çünkü çok yaygın bir infeksiyondur.Grip ise ülkeler arası bir salgın gösteririr ve daha farklı bir seyir izler.Örneğin gripte kas ve eklem ağrıları,ateş ve akciğer rahatsızlıklarına varabilen birtakım bulgular görülmektedir.Soğuk algınlığında ise ateş düşük olabilir ama kişi kendini halsiz,yorgun ve hasta hisseder.

Soğuk algınlığı nasıl tedavi edilmelidir?

Soğuk algınlığında hemen antibiyotiğe sarılmak anlamsızdır. Antibiyotik kullanımının yeri yoktur.Tedavi şekli belirtilere gore yapılmalıdır. Yani burun ve geniz akıntısını giderici birtakım ilaçlar,ağrı kesiciler, vücut direncini güçlendirmek için kullanılan bitkisel destekler kullanılmalıdır.Özellikle Almanya başta olmak üzere birçok avrupa ülkesinde bitkisel formüller tercih edilmektedir.Alternatif tedavide Afrika'da yetişen ve Afrika kabilelerinin hastalıklarla başa çıkmada sıkça kullandığı Afrika Sardunyası 'nın köklerinden oluşan 'Umckaloabo özünden faydalanıldığını görüyoruz.Tabii alternatif tedavinin yanısıra mutlaka yeterli derecede dinlenilmeli ve bu dönem zarfında bol sıvı tüketilmelidir."

Bu yapılan röportajdan sonra benim konuyla ilgili olarak anladıklarım şunlar :

*** Soğuk Algınlığına 200'den fazla virüs neden olabiliyor.

*** Soğuk Algınlığıda bulaşıcı bir hastalık.

*** Gripte kas ve eklem ağrısı var, ateş var. Soğuk Algınlığında ise kişi kendisini halsiz, yorgun ve hasta hissediyor. Soğuk algınlığında ateş düşük olabiliyor.

*** Soğuk Algınlığına karşı Avrupa ülkelerinde Afrika Sardunyasının köklerinden oluşan "Umckaloabo" özünden yararlanılıyormuş. Prof. Dr. Ayper Somer
http://www.sogukalginliginda.com/content.php?page=guncel&section=5 adresinde "C vitamininin soğuk algınlığı sıklığını ve riskini azaltmadığı gibi diğer vitaminlerin kullanımı, bol meyve ve sebze tüketimi hastalık sıklığına ve seyrine etki etmiyor." şeklinmde bilgi vermiş. (01 Mart 2010)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder