HORMONLU SEBZE VE MEYVELER NASIL ANLAŞILIR?

DOMATESİN İÇİNİN BOŞ VE ÇEKİRDEKSİZ OLMASI ARTI DOMATESİN ORTASINDA BEYAZ BİR TABAKA VARSA HORMONDAN ŞÜPHELENİN.

Sebze ve meyvelerin büyümesini hızlandırmak ve verimi artırmak için bilinçsizce kullanılan hormonlar insan sağlığını olumsuz etkiliyor.

Bunların mevsimsiz zamanda az tüketilmesi gerekir. Hormonlu olduğunu anlayabilmek için şunlara dikkat etmek gerekir:

Domates; içi boş ve çekirdeksiz, ortasında beyaz bir tabaka varsa,

Biber; aşırı büyük ve etliyse, çekirdek evi boş, etli kısmı sertse,

Salatalık; şekilsiz, bir ucu kalın bir ucu ince veya yanyana yapışıksa,

Patlıcan; şekli bozuk, yanında meme gibi şişkinlikler varsa, çekirdeksiz ve etli kısmı sünger gibiyse,

Patates; şekli bozuk ve küçük yumrular veya içinde kararmalar varsa,

Çilek; aşırı büyükse, yapışıksa ve içi boşsa,

Karpuz; çekirdek yerleri boş ve yenilince aşırı nişasta kokusu duyulursa hormon olduğundan şüphelenin derim.

BU ARADA

Bu arada 2003 yılında Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Uzmanı Prof. Dr. Lami Kaynak'ın hormonlu sebze ve meyvelerle ilgili yaptığı bir açıklamayıda önemine binaen yayınlıyorum.

Açıklama tam olarak 22 Temmuz 2003 tarihinde yapılmış. Haber şöyle :

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Uzmanı Prof. Dr. Lami Kaynak, sebze ve meyvenin hormonlu olup olmadığının, şekline bakarak anlaşılamayacağını belirterek, "Büyük olan her meyve hormonlu değildir" dedi.

Prof. Dr. Kaynak, yaptığı açıklamada, hormonların sebze ve meyvelerin gelişim evrelerinde, ürünün miktarını artırıcı, gelişmeyi kontrol edici özellikleri nedeniyle kullanıldığına dikkati çekerek, "Sebze ve meyveler cinslerine göre ayrılır ve kimi büyüktür, kimi de küçüktür. Bu nedenle, büyük olan her meyve ve sebze, hormonlu olacaktır diye birşey söz konusu olamaz" diye konuştu.

Genellikle, serada yetişen meyve ve sebzelerde hormona ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Prof. Dr. Kaynak, serada ısınma sorunu olduğu için bitkilerin soğuktan çabuk gelişemeyeceğini ve bu nedenle de büyümesinin yavaşlayacağını bildirdi.

Prof. Dr. Kaynak, bu bitkilerde hormon kullanılmasıyla bitkinin gelişmesinin sağlandığını vurguladı.

Bitkilerin içerisinde de doğal hormonlar bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Kaynak, bu hormonların, güneşten ve sudan fazla etkilendikleri için ömürlerinin daha kısa olduğuna dikkati çekti ve bu nedenle sentetik hormonlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

HORMONUN İNSAN VÜCUDUNA ZARARI
Prof. Dr. Kaynak, hormonların yerinde, zamanında ve dozunda uygulanmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak, "Dozunda uygulanan hormonun vücuda etkisi yok denecek kadar azdır. Ancak, ürüne dozunda uygulanmayan hormonun hem bitkiye hem de bitkiyi tüketen kişiye zararı vardır. Çünkü sentetik hormonlar vücutta kolay parçalanamaz böylece hücreler normal şeklinde çalışamaz." dedi.

HORMONLU SEBZE VE MEYVELER

Prof. Dr. Kaynak, patlıcan, çekirdeksiz üzüm, domates, enginar, kabak ve elma gibi ürünlerle, buğday, arpa, yulaf, çeltik ve çavdar gibi ürünlerde hasadı kolaylaştırmak amacıyla hormon kullanıldığını kaydetti.

Sebze ve meyvenin hormonlu olup olmadığının, şekline bakarak anlaşılamayacağını, domatesin belirgin özelliğinin çekirdeği olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kaynak, "Çekirdeksiz ve içi boş domatese hormon uygulanmış demektir" dedi.

Biber ve salatalıkta hormon kullanılmadığını anlatan Prof. Dr. Kaynak, "Salatalıkta genetik olarak çekirdek bulunmamaktadır. İnsanlar bu yüzden salatalığın hormonlu olduğunu düşünüyorlar. Böyle bir şey söz konusu değil" diye konuştu. (01 Eylül 2008)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder